Rinkhals

Rinkhals (Hemachatus haemachatus), Güney Afrika’nın bir kısmında yaşayan elapidae ailesinden çok zehirli bir yılan türüdür. Savunma mekanizması olarak zehir püskürtme yeteneğini geliştirmiş olan bir kobra grubuna dahildir.

Willie Phua Trip May 2008

Türün renk motifi dağılım bölgesine göre değişiklik gösterir ancak koyu renkli karın ve boğaz kısmındaki bir iki tane açık renkli çapraz bant bu tür için karakteristiktir. Ortalama uzunlukları 90 – 110cm’dir. Ortalama 17 -19 sırt, 116-150 karın, 7 üst dudak, 30-47 kuyruk altı, 8-9 adet alt dudak pulu bulunur.

Diğer çoğu yılan gibi rinkhals de ölü numarasını çok iyi  yapar. Genellikle 90 ila  120 cm uzunluğundadır. Ancak 1,5 m ulaşabilirler.

Sabit ön dişlere sahip bir elapid yılandır. Dişleri ince zehir kanalına sahip olup   saldırganın gözüne zehrini sprey gibi fışkırtabilir.Zehir sitotoksik ve nörotoksik etkiye sahiptir. Etkileri diğer kobra kadar güçlü değildir ve bu yılan tükürmek yerine ısırmaya eğilimlidir. Birkaç ısırık vakası vardır. Isırık bir Ağrılı Progressive Şişme sendromu gibi oluşur ve yerel etkileri oldukça şiddetli olabilir.Bir parmak ısırıldıysa  amputasyon riskine kadar gider. Nörolojik etkilerinden dolayı  ölüme yol açabilir. Genel olarak zehri felç ve solunum bozukluğuna yolaçar. Zehir bezleri 60 mg ve  80 mg kapasiteye sahiptir – – Tahmini öldürücü doz 50 120 mg,dir.

Bu yılan gündüzleri aktiftir. Rinkhals’in diyeti çeşitlilik gösterir.  Genellikle kurbağalar,  kemirgenler, kuşlar ve bunların yumurtalarını, kertenkeleri çok sever.

Hakkında admin

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yavaş Loris

Yavaş lorisler birçok farklı türü ile Nycticebus cinsini oluşturan gececi nemli burunlu primatlardır. 2012 yılına kadar keşfedilmiş …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir