Çin Kaplumbağası – A BLOG
18 Temmuz 2019 ,Perşembe
Anasayfa / Hayvanlar Dünyası / Çin Kaplumbağası

Çin Kaplumbağası

Çin Kaplumbağası Asya yumuşak kabuklu kaplumbağa olarak adlandırılır. İlk olarak 1835 yılında Arend Friedrich August Wiegmann tarafından tanımlanmıştır.

Bu kaplumbağalar yaklaşık 30 cm uzunluğuna ulaşabilir.

Yüzmek için perdeli ayakları vardır.  Bu kaplumbağaların hafif ve esnek kabuk onları açık denizde daha kolay hareket etmesini ve çamurlu göl diplerinde yaşamasını sağlar.

Bu kaplumbağaların sırtında  renkli zeytin ve koyu lekeler olabilir. Göğüs kısmı  turuncu-kırmızı  ve aynı zamanda büyük koyu lekeler olabilir.  Gözlerinden kafasına yayılan  koyu benekler ve koyu çizgiler vardır. Boğazında  benekler ve dudaklarda küçük koyu çubuklar olabilir. Yaşam yeri Çin dahil Tayvan, Kuzey Vietnam, Kore, Japonya ve Rusya’dır.

Çin kaplumbağaları genellikle acı sularda yaşarlar.Bu kaplumbağalar ağırlıklı olaraketçildirler. Balık ,kabuklular ,yumuşakçalar ,böcekler le beslenirler. Genellikle geceleri avlanmayı tercih ederler.

Bu kaplumbağalar bazen yaş 4 ve 6 yaş arasında  cinsel olgunluğa ulaşır. Yüzeyde ya da su altında çiftleşebilir. Bir erkek kendi ön ayakları ile yakaladığı  dişinin   baş, boyun ve bacaklarını  ısırabilir.

Dişiler8-30 yumurtalabırakabilirler.  Yumurta küresel ve çapı 20 mm  ortalama büyüklüktedir. Daha uzun veya daha kısa bir sıcaklığa bağlı olarak yaklaşık 60 günlük bir kuluçka dönemi sonrası yavrular  yumurtalarından çıkarak suya doğru yüzerler. Ortalama yavruların boyutu 25 mm civarındadır. Yavruların cinsiyeti inkübasyon yani kuluçka dönemlerindeki sıcaklığa göre  belirlenir.

Hakkında admin

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yavaş Loris

Yavaş lorisler birçok farklı türü ile Nycticebus cinsini oluşturan gececi nemli burunlu primatlardır. 2012 yılına kadar keşfedilmiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.