Doğu Kahverengi Yılanı – A BLOG
17 Temmuz 2019 ,Çarşamba
Anasayfa / Hayvanlar Dünyası / Doğu Kahverengi Yılanı

Doğu Kahverengi Yılanı

Doğu Kahverengi Yılanı ,  (Pseudonaja textilis) (Eastern Brown Snake) genellikle kahverengi yılanolarak anılan bir yılandır. Çok güçlü zehiri insanların yoğunlaştığı Avustralya’nın doğu kıyısı olan habitatı ile birleştiğinde birçok ölüme sebep olur.  Yeni Gine’de yaşayan bir alt türü (Pseudonaja textilis pughi) bulunur.  

Cinsin bireyleri 2.2 m uzunluğa kadar büyüyebilirler. Bu alandaki rekor 2.4 m’dir.İnce yapılıdırlar ve kafaları  küçüktür. Sadece güçlü bireylerde kafa boyundan geniştir.

Doğu kahverengi yılanı taipanın ardından dünyanın en zehirli ikinci kara yılanıdır. Kahverengi yılanlar genellikle yüzleşmekten kaçınsa da zehirleri çok toksiktir ve hatta yavru yılanların dahi insan ölümlerine sebep olduğu bilinmektedir. Zehir hem nörotoksin hem de koagülant içerir.

Bu güçlü zehire rağmen ısırılan bölgeye baskılı sargı ilkyardım tekniği uygulanması son derece etkilidir.

Çok çabuk tahrik olan kahverengi yılan, fazla yaklaşıldığında ya da tehdit hissettiğinde saldırabilir. (Bir sağmada elde edilen zehir miktarı 4 mg’dır.

Hakkında admin

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yavaş Loris

Yavaş lorisler birçok farklı türü ile Nycticebus cinsini oluşturan gececi nemli burunlu primatlardır. 2012 yılına kadar keşfedilmiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.